Mor ve Ötesi

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

"Sebepleri öğrenmek isteyerek, delirmenin eşiğinde yaşadım, çaldım Allah'ın kapısını, kapı açıldı ve gördüm ki, içerden çalmaktaymışım." (Hz. Mevlana)

Gönderen Konu: Karşıtların birliği ve savaşı/Herakleitos  (Okunma sayısı 4238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zülfikâr

• Newbie
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
Karşıtların birliği ve savaşı/Herakleitos
« : Ocak 22, 2011, 11:14:30 ÖS »

Karşıtların savaşı oluşun zorunlu ve tek şartıdır. Eğer karşıtlıklar arasındaki savaş olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Kozmos karşıtlıkların savaşının meydana getirdiği bir uyum harmonia dır:

"Karşıt olan şeyler bir araya gelir ve uzlaşmaz olanlardan en güzel uyum doğar. Her şey çatışma sonucunda meydana gelir."

Varlıkların meydana gelişi ancak birbirlerine zıt olan ve bundan ötürü birbirlerini devam ettiren zıtların çatışmasına bağlıdır. Herakleitos savaşın her şeyin babası ve kralı olduğunu; kimini tanrı, kimini insan olarak ortaya çıkardığını; kimini köle, kimini özgür kıldığını söyler. Herakleitos, tanrılarda, insanlarda yok olsun o kavga diyen ozanı kınıyor. Çünkü pes ve tiz sesler olmazsa uyum olmazmış, birbirine karşıt erkek ve dişi olmazsa canlı varlıklar olmazmış.

Evren zıt unsurlardan meydana gelmiştir.Bu zıtlıklar arkasında ise <bir olan> hep durmakda olup tanrı adıyla anılır.Bu ayrılıklı birliği filozof çeşitli simgelerde ve şekillerde görüyor.İnen ve çıkan yolun aynı olduğunu, iyi ile kötünün aynı olduğunu, çemberin çevresinde başlangıç ve sonun ortak olduğunu, yazının yolunun düz ve eğri olduğunu, soğuğun ısınıp,sıcağın soğuduğunu; nemlinin kuruyup kurunun nemlendiğini söylüyor. Bütün bu zıtlıklar, ikililiklerine rağmen aynı şey olup bir'in ayrı ayrı yanlarıdır.Fragmentlerinde sıkça belirtiyor:

"Bağlanışlar; bütünler ve bütün olmayanlar, birarada duran ve ayrı duran, birlikte söylenen ve ayrı söylenen. Her şeyden bir, bir'den her şey."

Zülfikâr

• Newbie
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
Ynt: Karşıtların birliği ve savaşı/Herakleitos
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2011, 02:41:07 ÖS »

Birşeyler arayanların,daha doğrusu bilinçli bir şekilde arayanların bence ilk farkedeceği şeyde budur...

Herşey çok gibi görünür ama hepsi tek'tir ve teklik;kavramların üstündedir...

Şair ve Filozofların çeşitli sözlerini,söylevlerini okurken dikkatimi çekti.

Mesela her Şair Aşk'a farklı bir anlam yükler ama aşk tektir,neye nasıl hissedersen hisset aşk aynıdır,tektir...

Pozitif bilimler'e olan ilgim ve hayranlığım dolasıyısıyla geçenlerde Einstein ile ilgili birşeyler okuyayım derken bir video ile karşılaştım;

Einstein Dünya'nın bütün formüllerini tek bir formülde toplamayı hedeflemiş ve bu mümkün...

Velhasıl her şey TEK'e çıkıyor,Allah ikiliğimizi yok etsin...